Menu Zamknij

Jak wychować i wytresować psa?

Tresura psa nie jest zadaniem łatwym. Wymaga od właściciela posiadania elementarnej wiedzy na ten temat i umiejętności do zaadaptowania zaleceń w życiu. Kluczowa jest tu bez wątpienia konsekwencja, szczególnie jeśli przyjdzie nam się zmierzyć z psem rasy niezależnej.

Kiedy zacząć szkolić?

Szkolenie psów to proces długotrwały, który powinien zacząć się gdy tylko zwierzę pojawi się w naszym domu. Eksperci podkreślają, że do zbudowania oczekiwanej relacji najważniejsza jest dbałość o więzi. Nie można tego osiągnąć bez poświęcenia dużej ilości czasu. Każda pora dnia jest dobra na trening komend, przy czym trzeba pamiętać, że nie każdy pies będzie reagował tak samo w różnych warunkach.

Podstawowe porady

Choć inaczej będziemy szkolić owczarka niemieckiego i haskiego, przy każdym zwierzęciu należy przestrzegać podobnych, ogólnych zaleceń:

  • Wybór trenera – psy są z założenia zwierzętami stadnymi, które dla prawidłowego funkcjonowania muszą oprzeć swoje postępowania na przywódcy. Podobnie jak w piłce nożnej, przedsiębiorstwie czy instytucjach rządowych, zwierze prawdziwie ufa tylko jednemu liderowi, który jest jego reprezentantem i nauczycielem.
  • Imię – nadane imię powinno być krótkie i praktyczne. Należy je wypowiadać z dużą częstotliwością, przy różnych czynnościach, aby pies nie miał problemów z identyfikacją przesłania. Nie zaleca się wplatania go w trening.
  • Praca grupowa – bez wsparcia najbliższego otoczenia, zwierzę może mieć problemy z usłyszeniem granic. Przykładowo jeśli nie chcemy, aby zwierzak gryzł buty, musi na tę kwestię reagować każdy członek rodziny.
  • Planowanie – bez niego nie można osiągnąć sukcesu. Odpowiednio ułożony i przestrzegany harmonogram bardzo ułatwia odnalezienie się psa w nowych warunkach. Warto rozpocząć od nauki spania na legowisku i chodzenia na smyczy, dopiero później przechodzimy do komend „stop”, „siad” czy „leżeć”.
  • Chwalenie i nagradzanie – są różne szkoły mówiące o skuteczności bądź braku efektów takiego postępowania. Początkowe rekompensowanie wysiłku smakołykiem nie jest niczym złym, jeśli z czasem ograniczy się to do minimum.

Jak wychować psa rasy Husky?

Husky to specyficzny gatunek, który wymaga szczególnie dużo cierpliwości i uwagi. Wychowanie psa wymaga konsekwencji oraz opanowania. Ze względu na swoją inteligencje nie zadziałają metody siłowe, których efektem może być ucieczka zwierzęcia bądź celowe unikanie komend. Dlatego tak ważne jest wyrobienie prawidłowych nawyków jeszcze w okresie dojrzewania szczeniaka. Młody Husky nie jest jeszcze tak pewny siebie i chętnie słucha swojego przewodnika. To w tym okresie można nauczyć go odruchów i systemu hierarchii, których będziemy wymagać już u dorosłego psa. Trzeba oczywiście pamiętać o potrzebach zwierzęcia. Husky musi biegać i to jak najczęściej w zorganizowany sposób. Bezcelowe hasanie po łące często kończy się kopaniem dołów bądź gonieniem motyli. Nie zaleca się także dopuszczania dzieci do smyczy, gdyż mogą zostać przewrócone i ciągnięte. Co innego przy zabawie –Husky to zwierzę, które nie skrzywdzi dziecka celowo. Będzie dla niego doskonałym kompanem i ochroną przed niebezpieczeństwem.