Menu Zamknij

Co musisz wiedzieć o Alaskan Husky i Siberian Husky zanim się na nie zdecydujesz?

Zarówno Alaskan Husky, jak i Siberian Husky to bardzo dumne i szlachetne rasy zwierząt. Początki ich historii sięgają początków XX w. i wyścigu All Alaskan Sweepstake, który odbywał się wtedy w Kanadzie. Prawdziwą popularność przyniósł im jednak dopiero serial Gra o Tron, gdzie pokazano je w roli Wilkorów, potężniejszej i mądrzejszej wersji wilków. Nie są to łatwe psy w wychowaniu, dlatego warto wiedzieć o kilku rzeczach, zanim uczynimy z nich członków rodziny.

Charakter z diabelskimi rogami

Alaskan Husky oraz Siberian Husky to psy o olbrzymim temperamencie. Cechuje je bardzo przyjacielskie, otwarte usposobienie do otoczenia. Są pełne wewnętrznej radości dlatego, pomimo imponującego i groźnego wyglądu, nie sprawdzą się, jako stróże.

Żywa inteligencja tych psów sprawia, że bardzo chętnie testują nowe zabawki i odkrywają nieznane zakątki terenu. Niestety w połączeniu z towarzyską duszą może to doprowadzić do częstych ucieczek, poza teren posesji. W istocie Alaskan Husky, podobnie, jak jego brat potrafi niestrudzenie kopać coraz to nowe podkopy pod płotem lub szukać miejsca, w którym przejdzie przez ogrodzenie.

Co z żywieniem psów husky?

Obie odmiany husky wprost kochają aktywność fizyczną. Z chęcią będą z nami biegały lub pędziły za rowerem. Dlatego tak ważne jest, aby to właściciel zadbał o prawidłową ilość wysiłku fizycznego w życiu swojego pupila. Nie możemy zapominać o tym, że rasa husky została stworzona specjalnie do tego, by ciągnąć zaprzęgi. Dlatego Alaskan Husky, ani Siberian Husky nie zadowoli się możliwością pobiegania po małym ogrodzie, a zostawiony sam sobie zacznie niszczyć otoczenie i niechętnie będzie spędzał z nami czas.

A parze z dużą aktywnością powinno iść także prawidłowe odżywianie. Ważne jest, aby oprzeć dietę zwierzęcia o naturalne składniki. Jeżeli już decydujemy się na karmę, niech będzie to karma jak najwyższej jakości. Zależnie od tego, czy nasz husky preferuje wysiłki krótko lub długotrwałe, lepiej sprawdzi się dla niego dieta oparta o – odpowiednio – węglowodany lub tłuszcze. Warto także zadbać o preparaty zawierające witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Kto jest samcem alfa?

Warto pamiętać, że zarówno Alaskan Husky, jak i Siberian Husky to nie są psy, które w pełni będą posłuszne właścicielowi. Właściciel powinien być cierpliwy, wyrozumiały, a jeszcze lepiej powinien zapewnić odpowiednie szkolenie dla psa (i dla siebie). Musimy konsekwentnie pokazywać, że to my decydujemy o tym kiedy i gdzie idziemy na spacer, kiedy się bawimy i jak długo. Inaczej musimy się liczyć z brakiem posłuszeństwa. Właśnie dlatego, opiekunem psów husky nie powinna zostawać osoba, która ma małe doświadczenie z czworonogami.

Ważne:

Istotne jest także to, że husky mają bardzo silnie rozwinięty terytorializm i będą tolerowały wyłącznie „własne stado”. Jeżeli w ich otoczeniu pojawi się inny pies, najprawdopodobniej dojdzie do sprzeczki między czworonogami.

Husky to piękne psy, które mogą być wspaniałymi i wiernymi towarzyszami. Pamiętajmy jednak, że – tak jak każdy indywidualista – wymagają specjalnego podejścia. Jeżeli będziemy dbali o ich odrębność i potrzeby, z całą pewnością się nam odwdzięczą.