Menu Zamknij

Dbanie o zdrowie psa – wizyty u weterynarza i szczepienia

Posiadanie wymarzonego zwierzęcia to nie tylko przyjemności, ale też liczne obowiązki. I nie chodzi tu nawet o codzienne wyprowadzanie czy używanie kagańca. Polskie prawo nagłada na właściciela określone czynności, jakie należy wykonać w związku z rozwojem zwierzęcia.

Szczepienie

Szczepienia to bardzo istotny element wychowania zwierzęcia. W polskim prawie określono jedno obowiązkowe szczepienie – przeciwko wściekliźnie. Warto jednak rozważyć też inne, które w konsekwencji swojego działania mogą uchronić psa od dramatycznych konsekwencji. Zalecane rodzaje szczepień to między innymi szczepienia przeciwko parwowirozie, nosówce i chorobie Rubartha.

Kalendarz szczepień

Kiedy szczepić psa? Pierwsze kroki należy wykonać około 5 tygodnia życia psa. Podaje się wtedy szczepionki na nosówkę i parwowirozę, które mają przełamać matczyną odporność. Po około trzech tygodniach aplikuje się kolejne dawki, znowu na nosówkę i parwowirozę, ale także związane z choroba Rubartha i leptospirozą, jeśli zalecił je weterynarz. Kolejny pakiet szczepień przypada na 12 tydzień życia szczeniaka i oprócz już omówionych rodzajów, podaje się wtedy także lek na zapalenie górnych dróg oddechowych. Ostatnim i jak już wspomniano, jedynym obowiązkowym szczepieniem jest wścieklizna, którą podaje się do 16 tygodnia życia.

Czy szczepienia należy powtarzać?

Ile jest ważne szczepienie psa na wściekliznę? Zgodnie z prawem polskim 12 miesięcy. Oznacza to, że każdy właściciel ma obowiązek co roku udawać się ze swoim pupilem na wskazane szczepienie. Pominięcie tego obowiązku skutkować może karą grzywny. Dodatkowo zaleca się dalsze aplikowanie zwierzęciu szczepienia pięcioskładnikowego (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus parainfluenzy i adenowirus), początkowo co roku, później co 2-3 lata.

Koszty szczepień

Ile kosztuje szczepienie? Nie ma jednolitego cennika szczepień. Każdy weterynarz ma prawo narzucać własną marżę, przez to podane kwoty są tylko orientacyjne. Pierwsze szczepionki, podawane po 5 tygodniach życia kosztować będą około 50 złotych. Decydując się na podanie zwierzęciu szczepionki pięcioskładnikowej należy liczyć się z wydatkiem około 75 złotych. Typowa szczepionka przeciwko wściekliźnie to stosunkowo najniższy wydatek – 30 złotych. Ewentualna, zalecona przez lekarza weterynarii szczepionka przeciwko leptospirozie to każdorazowy wydatek 40 złotych.

Wizyty u weterynarza

Kiedy do weterynarza? Nie ma wątpliwości, że regularne wizyty u lekarza sprzyjają lepszej kontroli zdrowia zwierzęcia. Pozwalają na szybką interwencję i wykrycie ewentualnych wad rozwoju w odpowiednim momencie. Zaleca się, aby pierwszą wizytę odbyć już po około 2-3 tygodniach życia szczeniaka. To na niej weterynarz proponuje stworzenie kalendarza szczepień, szacuje przyrost masy ciała i tempo wzrostu, proponuje rozpisanie właściwego systemu żywienia. Sprawdza także stan uzębienia, poszukuje rany czy występowanie robaków.

Wizyty kontrolne

Jak często chodzić z psem do weterynarza? Jeśli zdrowie naszego pupila dopisuje powinniśmy zjawiać się co najmniej raz w roku na wizycie kontrolnej. Wykonywane są na nich badania profilaktyczne, w tym analiza moczu i krwi. Szczegółowe badania pozwalają wykryć między innymi cukrzycę, stany zapalne, anemię czy nowotwory.

Dodaj komentarz