Menu Zamknij

Co to jest furminator i do czego służy? Jak się nim posługiwać?

Sfilcowane futro, zapach mokrego psa i wszędobylskie fruwające włosy to codzienność właścicieli zwierząt posiadających podszerstek. Na szczęście, dzięki dobremu wyczesywaniu i pielęgnacji można tego uniknąć. Zwłaszcza że z pomocą przychodzi furminator.

Specyfika furminatora

Furminator to przyrząd, który pomaga w wyczesywaniu martwego podszerstka u psów oraz kotów. Zbudowany jest on z odpowiednio wyprofilowanej rączki oraz z grzebieniowej końcówki ze stali nierdzewnej. Grzebień składa się z gęsto osadzonych zębów, których zadaniem jest usuwanie podszerstka spod okrywy włosa bez naruszania jej. Dodatkowo furminatory posiadają przycisk ułatwiający zdejmowanie włosów z grzebienia. Narzędzie samo w sobie jest dosyć ciężkie, ale przez to i trwałe, a ergonomiczna rączka sprawia, że usuwanie podszerstka u psa czy kota nie męczy ręki.

Dobór narzędzia

Czytając wiele pozytywnych opini na temat furminatora, ciężko sie nie zdecydowac na jego zakup. Warto jednak nie podejmować tej decyzji zbyt pochopnie i najpierw rozważyć, czy faktycznie będzie on odpowiedni dla naszego zwierzaka. Ponieważ furminator służy do usuwania podszerstka u psa oraz kota nie będzie on spełniał swojego zadania u zwierząt, które posiadają tylko pojedynczą okrywę włosową. Przyda się on więc między innymi właścicielom owczarków niemieckich, husky, malamutów, a także ragdolli, czy kotów perskich. Ważne również jest, odpowiednie dobranie rozmiaru furminatora, ponieważ dużym grzebieniem można szybciej wyczesać większego psa, natomiast ten sam sprzęt nie będzie nadawał się dla małego zwierzęcia. Zbyt duży furminator będzie niedokładny oraz mniej skuteczny. Dodatkowo przy zakupie furminatora należy zastanowić się nad tym, jaka jest długość sierści pupila, któremu ma on służyć, gdyż występują one w dwóch kategoriach: do sierści długiej oraz krótkiej. Dla porównania: u rasy husky syberyjski polecany będzie furminator dla ras długowłosych, a dla mopsa ten dedykowany rasom krótkowłosym.

Jak posługiwać się furminatorem i czego unikać?

Pierwszym błędem w stosowaniu furminatora jest właśnie jego nieodpowiednie dobranie. Podczas procesu usuwania podszerstka długowłosego psa, furminatorem dedykowanym dla ras krótkowłosych, można pozbawić go przy okazji części włosa okrywowego i osiągnąć efekt psa potrąconego przez kosiarkę. Natomiast kiedy pewne jest, że narzędzie jest poprawnie dobrane do przypadku, można rozpocząć proces skutecznego wyczesywania.

Stosując furminator, warto pamiętać o tym, że:
  • usuwanie podszerstka powinno się odbywać tylko na suchym futrze;
  • nie należy przeczesywać futra pod włos;
  • należy zachować ostrożność w miejscach, w których wystają kości;
  • nie należy dociskać zbyt mocno grzebienia do skóry zwierzęcia;
  • furminator nie służy do usuwania sfilcowanego futra;
  • furminator nie zastąpi grzebienia;
  • Jak często można używać furminatora?

Pielęgnacja psiej sierści powinna opierać się na codziennym wyczesywaniu włosa, zwłaszcza okrywy wierzchniej, cotygodniowym wyczesywaniu podszerstka, pomijając okres linienia, kiedy zabieg ten można przeprowadzać codziennie oraz na comiesięcznej kąpieli. Sposób i częstotliwość pielęgnacji należy dobrać odpowiednio do rasy i jej wymagań, natomiast nie zaleca się zbyt częstego mycia psa, ani nadużywania furminatora w okresie między linieniami.