Menu Zamknij

Husky – podstawowe informacje

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE NA TEMAT RASY

Husky syberyjski to pies średniej wielkości, zwinny i szybki, poruszający się elegancko i swobodnie. Jest pochodzenia nordyckiego – można to wywnioskować z jego zwartego tułowia, mocnego owłosienia oraz prostych uszu. Jego chód jest charakterystyczny, płynny. Husky to psy mające we krwi zdolność do ciągnięcia lekkich rzeczy w jednostajnym, niezbyt szybkim tempie na sporych odległościach. Kształt ciała oraz jego proporcje świadczą o ich sile oraz wytrwałości. Husky to rasa psów dobrze zbudowanych, mających dobrą kondycję oraz dobrze wykształcone, napięte mięśnie. Nie są to psy skłonne do nadwagi.

OD USZU PO NOS, CZYLI GŁOWA

Husky to psy o miłym, zaciekawionym spojrzeniu. Ich oczy mogą być niebieskie lub brązowe, zdarza się, że jedno jest innego koloru niż drugie – jest to jak najbardziej normalne. Są one średnio rozstawione oraz lekko ukośne. Uszy są trójkątne, średniej wielkości, stojące niedaleko siebie i osadzone wysoko. Mocno owłosione, jak reszta ciała, posiadające lekko zaokrąglone i proste czubki. Czaszka jest proporcjonalna do tułowia, średniej wielkości, zwężająca się, z zaokrąglonym wierzchem. Stop jest dobrze widoczny. Są to psy o prostym nosie, kufie o średniej długości (odległość od czubku nosa do stopu jest taka sama jak odległość od stopu do potylicy). Husky posiadające szarą, płową albo czarną barwę futra mają nos czarny, natomiast te o miedzianej barwie – wątrobiany. Husky o barwie białej mogą mieć nos cielisty. Zdarza się, iż mają tzw. “nos śniegowy” – naznaczony różowymi kreskami. Fafle u tej rasy ciasno przylegają i są dobrze napigmentowane. Uzębienie posiada zgryz nożycowy. Do wad można zaliczyć następujące elementy budowy głowy: zbyt ciężka głowa; niedostatecznie uwidoczniony stop, delikatna kufa, za długa lub za krótka; oczy zbyt ukośnie ustawione albo za blisko siebie; uszy nieproporcjonalne do głowy, nie do końca stojące prosto; odchylenia od zgryzu nożycowego.

 

OD SZYI PO TUŁÓW

Opisywana rasa psów posiada szyję wysklepioną, o średniej długości, dumnie podniesioną. W kłusie jest wyciągnięta; głowa jest wtedy przechylona do przodu. Ich klatka piersiowa jest silna, głęboka ale niezbyt szeroka. Najniższy punkt jest położony na równej wysokości z łokciami lub tuż za nimi. Żebra są dobrze zaznaczone przy kręgosłupie, na bokach są płaskie – dzięki temu ruch może być swobodny. Grzbiet jest silny, jego górna linia przebiega poziomo od łopatki do zadu. Lędźwie są znacznie węższe od klatki piersiowej, delikatnie wysklepione, niezbyt mocno umięśnione. Zad jest opadający, ogon obficie owłosiony i napuszony, osadzony tuż pod górną linią. U psów z napięta uwagą jest trzymany nad grzbietem, utrzymywany w kształcie sierpa. U spokojnego psa ogon zwisa normalnie. Włosy na ogonie są średniej długości, jednakowo długie, dzięki czemu ogon zyskuje na puszystości. Wadą może być zbyt gruba i krótka szyja; za szeroka klatka piersiowa o beczkowatym kształcie; zbyt słabe żebra oraz grzbiet; grzbiet wysklepiony; linia górna spadzista; zbyt puszysty ogon, osadzony za wysoko lub za nisko.

CHARAKTERYSTYKA KOŃCZYN

Husky łopatki moją dobrze ułożone ku tyłowi. Mięśnie oraz więzadła łączące łopatkę z klatką piersiową są napięte oraz dobrze wykształcone. Kończyny przednie patrząc od przodu są umiarkowanie rozstawione, proste i równoległe. Łokcie są idealnie przylegające do tułowia. Śródręcza oglądane z boku są pochylone do przodu; stawy nadgarstkowe silne. Stopy są owalne, zwarte i prawidłowo owłosione między palcami oraz poduszkami. Poduszki są grube oraz twarde. Kończyny tylne oglądane od tyłu są ustawione równoległe i odpowiednio szeroko. Uda są umięśnione, a stawy skokowe dobrze widoczne i niezbyt wysoko osadzone. Do wad możemy zaliczyć: strome i zbyt luźne łopatki; zbyt ciężkie kości; nieodpowiednią postawę; słabe śródręcze; odstające łokcie; rozczapierzone palce; zbyt duże albo za małe łapy; szpotawą postawę; wyprostowane kolana.

SIERŚĆ

Okrywa włosowa tej rasy psów jest podwójna, o średniej długości, tworząca piękne futro. Sierść nie jest przydługa; nie zaciera liń zewnętrznych psa. Podszerstek jest miękki oraz gęsty, wystarczająco długi, aby podeprzeć włos okrywowy. Włosy pokrywowe są proste oraz sztywne i lekko przylegające, nie odstają od ciała. W okresie linienia psy te nie posiadają podszerstka – jest to normalne. Dozwolone jest wyrównywanie wąsów oraz włosów wokół łap i między palcami, aby wygląd był zadbany. Psy mogą posiadać umaszczenie od barwy czarnej do czysto białej. Husky wyróżniają się wśród innych psów różnorodnością wzorów na głowie. Możliwe wady to: długi i kosmaty włos; zbyt twarda albo jedwabista struktura włosa.

SPOSÓB PORUSZANIA SIĘ

Chód tej rasy jest pełen swobody. Na wystawach powinna być prezentowana na luźnej ringówce w umiarkowanym kłusie, tak aby pokazać dobre odbicie i wysięg. Husky od przodu nie wykazuje zbieżnego chodu, jednakże biegnący kieruje szybko swoje kończyny ku środkowy – stopy ustawiają się wtedy w jednej linii, tuż pod podłużną osią ciała. W momencie pokrycia się odcisków łap, kończyny przednie oraz tylne poruszają się równoległe. Górna linia w trakcie ruchu jest prosta oraz napięta. Do wad można zaliczyć: krótki, niespokojny lub ociężały krok; chód krzyżowany; ukośne stawianie kończyn.

WIELKOŚĆ I PROPORCJE CIAŁA

Wysokość w kłębie: psy 55,34 – 59,69 cm; suki 50,80 – 55,88 cm. Waga: psy 20,4 – 27,2 kg; suki 15,19 – 22,7 kg. Waga powinna być proporcjonalna do wysokości danego psa w kłębie. Długość ciała, od stawu ramiennego do guza kulszowego, jest nieco większa niż wysokość w kłębie.

TEMPERAMENT

Psy rasy Husky są z reguły przyjacielskie, towarzyskie i łagodne. Nie są nadmiernie nieufnie w stosunku do obcych i nie wykazują agresji w stosunki do innych psów. Charakteryzują się inteligencją i zapałem, dzięki czemu mogą być godnym i wartościowym towarzyszem oraz chętnym i zapalonym pracownikiem.

KRÓTKIE PODSUMOWANIE

Najważniejsze i najbardziej charakterystyczne cechy rasy Husky to: średnia wielkość, dobre proporcje, harmonijny sposób poruszania się, właściwa okrywa włosowa oraz odpowiedni ogon. Są to psy towarzyskie o łagodnym usposobieniu. Wyróżniają się wytrzymałością i chęcią do wykonywania różnych zadań.