Menu Zamknij

Poradnik: szkolenie psów

Szkolenie psów wymaga cierpliwości właściciela czworonoga. Można to zrobić samemu po zdobyciu potrzebnej wiedzy na temat zachowania psa oraz jego uwarunkowań. Każdy pies jest inny, ale posiada podobne zwyczaje – tak jak w przypadku ludzi. Dlatego warto poznać jakie mechanizmy psychologiczne i mechaniczne wpływają na zachowania czworonoga. Od czego zacząć szkolenia pupila?

Kiedy można rozpocząć szkolenie?

Jeżeli pies trafi do naszego domu, to powinniśmy poświęcać mu jak najwięcej czasu, aby zbudować przyjacielską więź oraz pozwolić poznać otoczenie. Najczęściej wystarczy na to kilka dni i w tym czasie możemy zacząć delikatnie uczyć psa posłuszeństwa, np. przywoływać do nogi. Już od pierwszych dni warto używać określonych komend, aby psiak zaczął zapamiętywać ich znaczenie. Poza tym wpłynie to na stabilizację emocjonalną szczeniaka. W przypadku dorosłych psów również można przeprowadzać naukę komend, ale zajmuje to więcej czasu niż u młodych osobników. Szkolenie psów to długi proces i musimy przestrzegać pewnych zasad, aby osiągnąć zamierzony efekt. 

Podstawowe zasady szkolenia psów

Szkolenie naszego psa powinno odbywać się w cichym i ustronnym miejscu, aby nic go nie rozpraszało. Jeżeli wokół będzie zbyt dużo bodźców zewnętrznych, np. inne psy lub ludzie, to trudno będzie nam zapanować nad pupilem. Pierwsze sesje szkoleniowe warto przeprowadzać w domu. W tym celu musimy wybrać jedno pomieszczenie, w którym pies będzie dobrze się czuł, a pozostali domownicy nie będą przeszkadzać. Żeby zapewnić najlepsze warunki szkoleniowe, należy wyłączyć telefon oraz inne urządzenia emitujące dźwięk. Jeżeli pies nauczy się posłuszeństwa, to możemy zacząć szkolić go na zewnątrz.

Szkolenie psów w domu przynosi najszybsze efekty, ale przychodzi taki czas, gdy musimy przenieść się na zewnątrz, aby pies nauczył się poprawnie funkcjonować. Najczęściej psy na pierwszej sesji szkoleniowej na łonie natury są nieposłuszne. Dlatego jeżeli  pies jest za bardzo pobudzony, to warto dać mu czas, aby się wyszalał i dopiero po tym przystąpić do szkolenia. W niektóre dni należy całkowicie zrezygnować ze szkolenia – jeżeli pies będzie zbyt pobudzony. Może zdarzyć się, że podczas nauki nowej komendy, pies przestanie całkowicie na nią reagować. W takim przypadku należy przejść do powtarzania poprzedniej komendy. Należy też sprawdzić, gdzie popełniliśmy błąd podczas nowych lekcji, przez który pies przestał reagować. Sesje szkoleniowe należy przeprowadzać krótko, aby nie przemęczać pupila. Każdą sesję należy kończyć na etapie, gdy pies jest jeszcze zainteresowany szkoleniem i chętnie wykonuje komendy. Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć? Szkolenie psów książka to pomocne źródło, ponieważ zawiera szereg instrukcji szkolenia od podstaw. Dlatego warto się w nią zaopatrzyć, a jeżeli szkolenie okaże się trudne, warto oddać pupila w ręce specjalisty.

Ile kosztuje szkolenie psów?

Szkolenie psów cena, to często wyszukiwana fraza przez osoby, które same nie radzą sobie z tresurą. Proces pełnego wyszkolenia psa wymaga uważnej obserwacji zachowań czworonoga oraz cierpliwości. Dlatego wielu właścicieli decyduje się na wykupienie szkolenia u profesjonalisty. Cena  zaczyna się od 450 zł za 10 spotkań w etapie początkowym. Natomiast kurs kontynuacyjny kosztuje ok. 350 zł a 10 sesji. Profesjonalny trener potrafi określić psychikę psa i dopasować do niego techniki szkoleniowe.