Menu Zamknij

Husky, corgi i horgi – trzy silne, towarzyskie rasy psów

Na świecie pełno jest pięknych, egzotycznych zwierząt, jednak wiele osób nie ma wątpliwości, że najpiękniejsze z nich są przy nas. Psy. Te przyjacielskie, inteligentne stworzenia dawno skradły nasze serca. Ich różnorodność jest olbrzymia, jednak wszystkie – te małe, np. corgi, jak i te większe – np. husky, wyróżniają się niesamowitym temperamentem. Między rasami występują też pewne różnice, nie tylko w ich rozmiarach. 

Ciekawe, nietypowe rasy są coraz częstszym wyborem wielbicieli psów. Nic w tym dziwnego – taki przyjaciel człowieka potrafi naprawdę urozmaicić naszą rzeczywistość, jest powodem do domu i zapewnia codzienną dawkę dobrej energii. Przyjrzyjmy się dwóm rasom, na pierwszy rzut oka zupełnie różnym – corgi oraz  husky syberyjskiemu, a także ich krzyżówce.

Husky syberyjski – rasa silna i niezależna

Zdecydowanie nie jest to pies dla osób nie lubiących aktywności fizycznej oraz tych nastawionych na trening i posłuszeństwo psa. Ten przyjazny, nadający się do kontaktu z dziećmi przybysz z północy wymaga codziennej dawki ruchu. Świetnie będzie się czuł towarzysząc nam w bieganiu lub jeździe na rowerze. Jest bardzo odporny i wytrzymały. Gruba sierść chroni go przed zimnem, a także przed wysokimi temperaturami. Potrzebuje on towarzystwa – ludzkiego, a także innych psów. 

Rasa ta nie nadaje się na psa-stróża. Jeśli jednak będziemy wypuszczać huskiego do ogrodu, musimy zadbać o dobre zabezpieczenie ogrodzenia – te niezależne czworonogi, szczególnie jeśli nie są dostatecznie wybiegane, mogą uciekać. Częstej pielęgnacji wymaga również sierść psa – należy to robić szczególnie w okresie linienia.

Corgi – duży pies w małym ciele

Corgi to również psy o silnym charakterze. Ta z pozoru niewielka rasa, jednak wagowo porównywalna do psów ras średnich, znana jest ze swojej zawziętości. Jeśli decydujemy się na przedstawiciela tej rasy, musimy być zdecydowani na konsekwentne podejście do nowego przyjaciela. Szkoląc psa rasy corgi powinniśmy wykazać się kreatywnością – szybko nudzą się one ciągle powtarzanymi ćwiczeniami, oraz cierpliwością, ponieważ są to psy bardzo wrażliwe.

Decydując się na corgi, musimy wziąć pod uwagę, że istnieją dwa typy tej rasy – pembroke i cardigan. Dla osób, które nie są pewne czy podołają upartemu charakterowi tego czworonoga, lepszym wyborem będzie łagodniejszy pembroke. To cardigany są niezwykle temperamentne, zdecydowanie nie należą do ‘kanapowców’. W niewielkim ciele duży duch – chętne do działania cardigany, będą rzetelnie sprawdzać czy osoby, przybywające do naszego domu – przyjaciele czy kurierzy, mają wobec nas dobre zamiary.

Horgi – niezwykła mieszanka 

Krzyżówka husky oraz corgi, czyli horgi lub siborgi, to wypadkowa dwóch zestawów bardzo silnych psich charakterów. Horgi cechują się zapałem do działania, uwielbiają ludzkie towarzystwo i są bardzo przyjacielskie. Ważna informacja: nastawienie do stróżowania siborgi odziedziczył po husky – nie liczmy na to, że z zapałem oszczeka on nieoczekiwanego przybysza.

Horgi posiadają budowę corgi, a sierć – husky. Mieszanka jest świetnym rozwiązaniem, dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na psa takiej wielkości, jak syberiany. Psy te nie wymagają tak dużej aktywności jak husky, ale na pewno nie są też leniwe. Najlepszą rozrywką dla nich będzie aktywna zabawa z właścicielem lub innymi psami o podobnym usposobieniu.

Husky – inne krzyżówki

Te zwierzęta północy są również krzyżowane z przedstawicielami innych ras. Popularne są pitsky (husky i pitbull), chusky (husky i chow chow), lubsky (husky i labrador) czy pomsky (husky i szpic miniaturowy). W ostatnich latach te ostatnie, mieszanka silnych husky i uroczych piesków BOO, zyskują na popularności. Ta krzyżówka poleca nas szczególnie rodzinom, posiadającym małe dzieci, ponieważ wyróżnia je szczególnie pogodne usposobienie.

Podsumowanie

Przed wyborem psa zapoznajmy się bardzo dokładnie z jego charakterystyką – cechami osobowości, usposobieniem, potrzebami. Każda rasa będzie wymagać innej aktywności, intensywności towarzystwa, pielęgnacji. Pamiętajmy, że zwierze to nie tylko urocza zabawka, która ma cieszyć oczy, ale również wymagająca, wrażliwa istota.